Osobiście nie jestem za tym, aby gonić za modą w żadnej kwestii, a tym bardziej w pielęgnacji, ale kiedy przeczytałam raport Crodarom o trendach w pielęgnacji na rok 2021, wydały mi się one bardzo racjonalne.

Jednym z nich jest holistyczne podejście do pielęgnacji, czyli to, co osobiście jest mi bardzo bliskie. Postanowiono także bliżej przyjrzeć się psychodermatologii, która opisuje interakcje zachodzące między dermatologią a psychiatrią i psychologią.

To, że nasza skóra jest odbiciem stanu zdrowia całego naszego organizmu, wiemy nie od dzisiaj. Oddziaływanie zależności MÓZG – JELITO – SKÓRA jest już faktem.

Źródło: Acne vulgaris, probiotics and the gut-brain-skin axis – back to the future? Gut Pathogens 2011 Jan 31

Nawet pomijając jelita, nie możemy zapominać, że w naszej skórze znajduje się mnóstwo zakończeń nerwowych, co wpływa na proces komunikacji z mózgiem. Życie w ciągłym biegu, ilość obowiązków to ogromna ilość stresu, a co za tym idzie zdecydowanie za duża ilość destrukcyjnego kortyzolu, który ma ogromny wpływ na kondycję naszej skóry i nie tylko. Kondycja cery się pogarsza, więc my stresujemy się jeszcze bardziej. Nie akceptujemy siebie. Koło się zamyka i napędza nieustannie.
Trądzik różowaty, trądzik torbielowaty, nasilające się zmiany łuszczycowe czy nadmierne wypadanie włosów to wręcz nagminny problem u bardzo wielu osób. Zadbanie o zdrowie psychiczne jest więc kluczowe i stanowi punkt wyjścia – nie tylko do pięknie wyglądającej skóry, ale przede wszystkim dla dobrego samopoczucia.

Praktyczne porady

  • Zadbajcie o codzienne rytuały tylko dla siebie. Nawet 5 minut – czasami to AŻ 5 minut.
  • Nie bójcie się prosić o pomoc. Jeżeli czujecie, że sami nie dajecie sobie rady, sięgajcie po pomoc specjalistów – zarówno z dziedziny dermatologii, kosmetologii jak i psychologii.
  • Wypiszcie sobie listę czynności, które pozwalają Wam się odstresować i sięgajcie do tych sprawdzonych metod, kiedy tylko zaistnieje taka potrzeba.
  • Sięgnijcie po aromaterapię, której moc jest zbawienna
  • Wybierzcie się na masaż.
  • ODDYCHAJCIE – czasami 10 porządnych wdechów i wydechów potrafi sprawić cuda 

W kwestii holistycznego podejścia do pielęgnacji, Crodarom przyjrzał się także składnikom aktywnym, które mają zbawienny pływ na wyciszenie i uleczenie naszej skóry. Jednym z nich jest Ekstrakt z nasion Marihuany (INCI name: Glycerin, Water, Cannabis Sativa Seed Extract), który jest bogactwem cukrów, aminokwasów i minerałów, które działają kojąco na skórę, eliminując widoczne ślady stresu, takie jak zaczerwienienia i niedoskonałości.

Kolejnym składnikiem aktywnym jest Ekstrakt z białych trufli (INCI name: Water, Glycerin, Tuber Aestivum Extract (Preservative: Phenoxyethanol)), bogaty w sole mineralne (wysoka zawartość potasu, fosforu i wapnia), który wspiera gospodarkę wodną. Ekstrakt jest bogaty w aminokwasy, które nawilżają skórę i wspierają jej naturalną barierę ochronną.

Na koniec trochę magii, czyli wykorzystanie mistycznego znaczenia i działania Ametystu (INCI name: Water, Propylene Glycol, Quartz (Preservatives: Potassium sorbate, Sorbic acid)). Mocą tego kamienia jest dbanie o dobrą energię i nastrój. Ametyst złożony jest głównie z krzemionki i oligoelementów, co w przypadku działania kosmetycznego daje efekt rewitalizacji, regeneracji i ochrony cery. Ametyst wpływa również na poprawę jędrności skóry.

Tak więc, myśląc o pielęgnacji skóry pomyślcie najpierw o wypielęgnowaniu swojego serca i głowy, bo choć wiem, że dla większości ludzi brzmi to banalnie, to faktem jest, że nasze myśli i stan ducha kształtują nas w całości, decydując także o wyglądzie naszej skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *